Spotrebný úver

Spotrebný úver

Na auto, rekonštrukciu bytu, novú strechu, ale napríklad aj na dovolenku, plastickú operáciu či nový chrup, na to všetko si môžete požičať finančné prostriedky cez spotrebný úver. Ide o finančný úverový produkt, ktorý je typický pre banky a ktorý patrí k najviac využívaným úverom u nás. Získať ho môže skoro každý, kto má pravidelný príjem.

Spotrebný úver na auto, rekonštrukciu aj na čokoľvek

Cieľom spotrebného úveru je prefinancovanie spotreby. Je to naozaj široký pojem, ktorý zahŕňa materiálne veci, ale aj zážitky alebo financovanie služieb a servisu.

Spotrebné úvery je možné získať najčastejšie ako účelové alebo bezúčelové. V prvom prípade je nevyhnutné doložiť banke spôsob použitia finančných prostriedkov, v tom druhom je to, ako miniete peniaze z úveru, jedine na vás. Vzhľadom na finančné parametre úverov a možnosti ich splácania, ide o veci alebo služby stredne drahého typu.

Medzi najčastejšie situácie, na ktoré sa dá požičať, patria:

  • kúpa vozidla, či už nového alebo jazdeného, kde je spotrebný úver alternatívou k leasingu, oproti nemu má výhodu slobody pri výbere vozidla
  • prefinancovanie nejakej rekonštrukcie alebo stavebných úprav, či už domu alebo bytu, prípadne je možné použiť spotrebný úver aj na kúpu zariadenia
  • refinancovanie nejakých služieb, servisov alebo zážitkov, jedná sa predovšetkým buď o dovolenku, zdravotné výkony alebo pri menších úveroch darčeky
  • doplnok k hypotéke a inému úveru na bývanie, pokiaľ tento nie je možné získať vo väčšom objeme, na tento účel sa môže použiť aj bezúčelový úver

Kto môže získať spotrebný úver a za akých podmienok

K spotrebnému úveru je možné dostať sa podobne, ako aj k iným bankovým úverovým produktom. Oproti známejšej hypotéke je výhodou úveru jednoduchšia dostupnosť, nakoľko nejde o úver so zakladaním nehnuteľnosti, no iné podmienky sú podobné.

Na získanie je nevyhnutné mať dostatočný príjem, ten musí byť stabilný a musíte ho vedieť preukázať, či už obratmi na účte, cez daňové priznanie či potvrdenie od zamestnávateľa. Banka bude skúmať aj vašu bonitu, čiže úverovú minulosť a stabilitu príjmu.

Samozrejmosťou je splnenie podmienky veku 18 rokov, výnimkou sú jedine špeciálne študentské spotrebné úvery, kde je ručiteľom jeden z rodičov. Čo sa týka ručenia, v prípade, ak máte príliš nízky príjem alebo nedostatočnú bonitu, môže banka vyžadovať ručiteľa. Pri bežných sumách do 20.000 € a priemernej bonite sa bez neho zaobídete.

Úver je možné získať aj online, niektoré banky ponúkajú dokonca možnosť požiadanie o spotrebnú pôžičku prostredníctvom smartfónu a mobilnej aplikácie, napr. Tatrabanka, ale výnimkou nie sú ani ostatné väčšie banky ako Cetelem, SLSP, Poštová banka atď.

Parametre spotrebného úveru, úrok a doba splácania

Spotrebné úvery patri ku krátkodobým až strednodobým úverom, ktoré majú v ponuke prakticky všetky banky u nás. Hoci ich podmienky a parametre sú veľmi podobné, niektorými vlastnosťami sa môžu líšiť. Bezpochyby ide o univerzálne úvery.

Tu sú najdôležitejšie parametre spotrebných úverov u nás:

Výška úveru: Základným a pri výbere najdôležitejším parametrom je výška spotrebného úveru. Štandardne sa poskytujú spotrebné úvery už od 300 či 500 €, horná hranica býva podľa konkrétnej banky od 15 až do 30 tisíc €. Výška spotrebného úveru závisí najmä od vášho príjmu a bonity, banka ju vypočíta podľa vašej schopnosti úver splácať.

Doba splácania: Spotrebný úver patrí do kategórie krátkodobých alebo strednodobých úverových produktov. Doba splácania začína štandardne na 12 mesiacoch, najdlhšia splatnosť býva 7 až 8 rokov, aj podľa banky alebo typu úveru. Po uzavretí úverovej zmluvy sa už štandardne so splatnosťou hýbať nemôže, premyslite si ju teda na úvod.

Úroková sadzba: Spotrebné úvery patria k tým bankovým produktom, ktoré majú vyššie úročenie, no stále je prijateľné a to aj vzhľadom na výšku úveru. Úrok sa pohybuje v rozmedzí od 5 do 8 % ročne, závisí od toho, či je úver účelový, bezúčelový alebo koľko si beriete peňazí a na ako dlho. Čím viac a dlhšia splatnosť, tým býva nižší.

Predčasné splatenie: Tak, ako aj pri iných úveroch z banky, aj pri spotrebáku môžete využiť predčasné splatenie alebo mimoriadne splátky úveru. Banky k tomu pristupujú rôzne, niektoré umožňujú aj mimoriadne splátky, iné iba celé vyplatenie úveru. Dôležité je aj to, či inkasujú poplatok za predčasné splatenie alebo za mimoriadne splátky úveru.

Refinančný alebo konsolidačný spotrebný úver

Špecifickým spotrebným úverom je úver na konsolidáciu alebo refinancovanie iných pôžičiek a dlhov z minulosti. Ide o účelový úver, ktorý má zvýhodnené úročenie a to práve preto, že slúži na predčasné splatenie predošlých finančných záväzkov klienta.

Tento úver je možné použiť na splatenie menších aj väčších spotrebných úverov z minulosti, leasingov, kreditných kariet, kontokorentu alebo aj nebankových pôžičiek.

Spojiť a predčasne splatiť si takto môžete aj desať rôznych typov úverov, pôžičiek a dlhov, niektoré banky nebudú vyžadovať od všetkých pôžičiek ani doklady, postačia im obraty na účte. Úver môžete získať aj s peniazmi navyše a bezúčelovo, prípadne so špeciálnym poistením schopnosti splácania pôžičky pri strate príjmu v budúcnosti. Viac sa dočítate v online magazíne, ktorý sa zameriava na online porovnávanie a vybavenie rýchlych pôžičiek https://www.pozicky123.sk/

Čo zvážiť pri výbere a porovnaní spotrebného úveru

Spotrebné úvery u nás má v ponuke prakticky každá jedna banka, či už ide o tie väčšie typu Slovenská sporiteľňa, alebo aj o internetové banky, napríklad mBank.

Aby ste si vybrali ten najlepší úver, základom je porovnanie:

  • v prvom rade si zistite, aké doklady a dokumenty potrebujete na vybavenie, štandardne najmenej administratívy vyžaduje banka, kde máte účet
  • vyberajte nielen podľa úrokovej sadzby, ale podľa celkových nákladov na úver, kam patria všetky poplatky vrátane poplatku za vybavenie a poistenie úveru
  • pozerajte tiež na finančné parametre úveru a jeho splatnosť, tu sa riaďte tým, akú výšku mesačnej splátky si môžete dovoliť z rodinného rozpočtu
  • porovnanie je dôležité aj z pohľadu možností týkajúcich sa mimoriadnych splátok počas splácania, niektoré banky môžu mať tieto splátky spoplatnené

Na porovnanie spotrebných úverov môžete využiť aj online kalkulačku a porovnávač, kde za pár minút po zadaní základných parametrov zistíte, ktorá banka vám aký úver ponúka. Takéto porovnanie je najrýchlejšie a najpohodlnejšie, spravíte ho aj cez mobil. Zoznam bánk na Slovensku nájdete TU.

Pôžička od Slovenskej sporiteľne

Blížia sa vianočné sviatky, a vy premýšľate za čo nakúpite vianočné darčeky. Môžete si vybrať z množstva dostupných pôžičiek. Buďte rozumný a vyberte si výhodnú pôžičku. Aj keď sa vianočné sviatky blížia, neunáhlite sa a zvoľte si to najlepšie riešenie pre vás.

Slovenská sporiteľňa je tradičný bankový dom. Vďaka skúsenosti prináša na trh inovatívne bankové produkty a bankové pôžičky, ktoré sú oceňované finančnými znalcami.

Navštívte niektorú z množstva pobočiek Slovenskej sporiteľne, alebo požiadajte o pôžičku on-line cez slsp kalkulačka na pôžičky. Rýchle a flexibilné spracovanie pôžičky úverovým špecialistom vám načrtne vhodné možnosti pre vás.

Užite si šťastne a veselé Vianoce s darčekmi, ktoré si jednoducho kúpite s pôžičkou od Slovenskej sporiteľne.

Aktuálne si môžete zvoliť Štedrú pôžičku. Úrok od 5,9 % ročne, možnosť získať 300 až 30000 eur. Výška úroku je nemenná počas celej doby. Výhodou tejto pôžičky je to, že je úplne bez poplatkov. Neplatíte za spracovanie, ani za predčasné splatenie. Je dostupná bez ručiteľov a akéhokoľvek zabezpečenia a dokladovania účelu.

Táto banková pôžička je dostupná ihneď po podpise zmlúvy. Jej vybavenie je tak rovnako rýchle, ako vybavenie nebankovej pôžičky. Výhodou je oveľa nižší úrok a pôžičku získavate od serióznej bankovej spoločnosti.

Benefitom tejto pôžičky je tiež možnosť predčasného splatenie a možnosť mimoriadnych splátok. Toto je veľmi výhodne pre tých, ktorých príjem je počas roka rozdielny.