Pôžička bez registra

Pôžička bez registra

Chceli ste si požičať, napríklad v banke alebo nejakej známej veľkej nebankovke, prípadne nakúpiť na splátky, ale zistili ste, že vám žiadosť zamietli kvôli záznamu v niektorom z registrov úverových a finančných informácií? V tom prípade máte možnosť získať pôžičku bez registra, hoci na rozdiel od minulosti platí, že ponuka je už slabšia.

Čo sú úverové registre a ako fungujú

Pod pojmom úverový register sa myslí zoznam informácií o dlžníkoch, ktorí využili nejaký úver, pôžičku alebo finančný produkt, bez ohľadu na to, aké bolo splácanie.

Registre sú v podstate ochranou budúcich veriteľov pred nepoctivými dlžníkmi, ktorí majú problémy s riadnym splácaním svojich finančných záväzkov. Na Slovensku je ich viac typov a to aj podľa toho, na akú oblasť finančných a úverových produktov sa zameriavajú. Najznámejšie sú CERD, SRBI, SOLUS, CRIF, NRKI A RBUZ register.

Do registra a z neho sa dostanete zväčša týmto spôsobom:

  • väčšina registrov uchováva informácie o každom úvere a dlžníkovi, môžete ho aj riadne splácať, no v registroch budete, v tomto prípade pozitívne
  • ak sa dostanete do omeškania alebo budete musieť dlh odložiť či pozastaviť jeho splácanie, platí už, že záznam sa v registroch objaví a to negatívne
  • väčšina registrov uchováva údaje o dlžníkoch alebo úveroch len isté časové obdobie, spravidla najviac 5 rokov, po tomto období príde k ich vymazaniu
  • čo sa týka prípadných opráv, ak bude v registri uvedený nejaký nesprávny údaj, môžete písomne požiadať o jeho opravu alebo úpravu do 30 dní

Pôžičky bez registra v minulosti a teraz

V minulosti fungovalo na trhu veľké množstvo nebankových spoločností, ktoré nenahliadali vôbec do registrov a nebrali tak úverovú minulosť alebo problémy so splácaním do úvahy. Legislatívne zmeny však situáciu zmenili, no to nemusí znamenať stopku.

Na trhu je viacero nebankových spoločností alebo súkromných poskytovateľov úverov či pôžičiek, ktoré vám poskytnú úver aj vtedy, ak budete mať záznam v registroch. Pri menej závažných záznamoch teda nejde o problematický faktor, na druhú stranu, ponuka takýchto pôžičiek je užšia a nemožno počítať s tým, že si požičiate ako predtým.

Čo sa týka ponuky a dostupnosti, najdostupnejšie sú menšie pôžičky a úvery rádovo na niekoľko stoviek alebo tisíc €, ktoré majú krátkodobejšiu splatnosť. Naopak, väčšie spotrebné či spotrebiteľské úvery si dnes už bez overenia registrov nevybavíte.

Parametre pôžičiek, ktoré získate bez registra

Pôžičky dostupné bez registrov je možné získať obvykle v menšom úverovom limite a to isté platí aj pri splácaní. Naopak, pripraviť sa treba na to, že preplatenie úverov bude vyššie, či už vďaka úroku alebo vďaka rôznym poplatkom, ktoré sú s tým spojené.

Tu sú 4 najdôležitejšie parametre pôžičiek bez registra:

Úverový limit: Pokiaľ ide o úverový limit, v tomto ohľade ide väčšinou o pôžičky rádovo na niekoľko stoviek €, obvykle najviac do 500 €. Niektoré nebankové spoločnosti môžu ponúkať aj vyšší úver, napríklad až do 2 000 €, zväčša sú ale potom prísnejšie na ostatné podmienky schválenia, napríklad na výšku príjmu, prípadne na nejaké iné ručenie.

Spôsob a doba splácania: Pri malých pôžičkách, rádovo na niekoľko desiatok či stoviek €, býva spôsob splácania nie v pravidelných splátkach, ale jednorazovo a to na konci doby splatnosti. Tá je štandardne od 7 do 30 dní, prípadne sa dá predĺžiť. Ak pôjde o väčšiu pôžičku, splácanie je už mesačne a splatnosť býva od 1 do 2 až 4 rokov.

Doba splácania

Úroková sadzba: Práve vyššie úročenie býva najväčšia nevýhoda úverov bez registra, nakoľko práve takéto úvery sú žiadané v skupinách dlžníkov, ktorým ostatní poskytovatelia nechcú požičať. Preplatenie pôžičky aj o 50 % nebýva nič nezvyčajné a to najmä v prípade tých menších úverov. Pri dlhodobejších pôžičkách je úrok obvykle nižší.

Poplatky: Problematickou oblasťou úverov bez registra sú aj poplatky. Niektoré nebankové spoločnosti ich využívajú namiesto úroku alebo na jeho doplnenie, pričom môžu pýtať poplatky za vybavenie úveru, ale napríklad aj za predĺženie splatnosti, mimoriadnu splátku alebo niečo podobné. Sledujte preto nielen úrokovú sadzbu, ale aj RPMN.

Cez internet, SMS a z pohodlia domova

Pokiaľ ide najčastejší spôsob vybavenia pôžičiek bez nahliadania registrov alebo bez toho, aby záznam v registroch zohral negatívnu úlohu, najviac využívané sú pôžičky cez SMS alebo online úvery. Spoločné majú to, že ich vybavíte priamo z pohodlia domova.

Vybavenie úveru bez toho, aby ste museli niekam chodiť, je výhodné aj preto, že si viete všetky podmienky, od výšky až po úrokovú sadzbu, porovnať už vopred.

Takéto pôžičky sú však obvykle iba krátkodobé, v praxi to znamená splatnosť do 30 dní, prípadne možnosť predĺženia o ďalších 30 dní. Na úvod si máte možnosť požičať menšiu sumu, napríklad do 100 € a až po vrátení a riadnom splatení takejto pôžičky sa vám úverový limit postupne navýši. Horná hranica býva 350 až 500 € podľa poskytovateľa.

Čo zvážiť pri výbere a porovnaní pôžičky bez registra

Hoci možností, ako si požičať bez overovania alebo nahliadania do registrov, nie je tak veľa ako kedysi, stále je dôležité aj pri menšom výbere sledovať pár faktorov.

Toto sú tie, ktoré sú najdôležitejšie z pohľadu dlžníkov:

  • v prvom rade ide o výšku úveru, nakoľko práve tu bývajú pôžičky oproti minulosti najviac obmedzené, väčšinou sa dá požičať len zopár stoviek €
  • s tým obvykle súvisí aj spôsob splácania a doba splatnosti, ak chcete úver splácať postupne, zvoľte si taký, kde si budete vedieť nastaviť splátky
  • čo sa týka úroku, ten býva vyšší, no oplatí sa pozerať nielen na úrok, ale na celkové náklady splatenia pôžičky so všetkými poplatkami a to pod RPMN
  • veľmi dôležité je pozerať aj na flexibilitu celého úveru, to platí hlavne pri pôžičkách krátkodobého typu, kde sa informujte na možnosť predĺženia splatnosti

Nakoľko väčšina týchto pôžičiek sa dá získať žiadosťou cez internet, môžete využiť takýto spôsob aj na ich porovnanie, vďaka čomu nájdete najvýhodnejšie podmienky. Skúste online kalkulačky a porovnávače, ktoré vám pomôžu s výberom tej najlepšej.