Co je pozicka

Čo je pôžička

Pôžička je právny vzťah, kde je predmet ponechanie určenej veci veriteľom dlžníkovi – wikipedia.sk

Predmetom tejto veci sú najmä peniaze. S pôžičkou sa stretol každý. Požičiavanie má v histórii hlboké korene. Pôžička je úver, pri ktorom dlžník (alebo aj spoludlžníci ak ručí viac osôb) žiada veriteľa (banky, nebankovky, iné finančné inštitúcie)o poskytnutie financií na určitý čas, ktorý je vopred dohodnutý. K pôžičke nevyhnutne patria aj úroky a rôzne poplatky za poskytnutie atď. Tieto poplatky naviac motivujú veriteľov požičiavať peniaze. Samozrejme, ak si požičiavate od známych alebo rodiny, úroky nemusia byť prítomné (ak nerátame poďakovanie napr. vo forme fľaše kvalitného vína alebo sladkého dezertu).

Pôžička sa uzatvára vždy so zmluvou, teda je vyhotovená písomne, kde sú uvedené všetky pravidlá, úroky, poplatky, sankcie, ročná percentuálna miera nákladov RPMN, splátkový kalendár, čísla účtov a dátumy. Súčasťou zmluvy môže byť aj poistenie pôžičky. Vždy žiadajte o písomnú pôžičkovú zmluvu, nepožičiavajte si od súkromných osôb na ruku, ale iba prevodom na účet.

Pôžička online

Čo znamená pôžička online? Znamená to vybavenie pôžičky prostredníctvom internetového prostredia, čiže online cez web v mobile, tablete alebo cez stolný počítač. Online pôžičky majú oproti klasickej offline pôžičke vybavovanej v pobočke bankovej alebo nebankovej inštitúcie rad výhod.

  • Ušetrenie času stráveného v rade na pobočkách
  • Porovnanie podmienok a poplatkov rôznych poskytovateľov a následne ušetrenie peňazí
  • Rýchle vybavenie ihneď pôžičky
  • Vybavenie všetkých druhov pôžičiek

Aké typy pôžičiek existujú

Prvé delenie je podľa účelu:

Bezúčelová pôžička:

V podstate je to úver, pri ktorom nemusíte dokladovať na čo idete použiť požičané peniaze. Teda peniaze môžete minúť na hocičo. Inak sú tieto pôžičky nazývané aj  pôžička ihneď, pôžička bez dokladovania , pôžička na čokoľvek alebo rýchla pôžička. Môže mať dokonca rôzne formy, nemusí to byť iba spotrebný úver, ale môže to byť prečerpanie na osobnom bankovom účte, kreditná karta alebo americká hypotéka, pri ktorej síce založíte nehnuteľnosť, alebo peniaze môžete použiť ihneď  na čokoľvek bez dokladovania.

Účelová pôžička:

Pri tomto druhu pôžičiek naopak musíme počítať s dokladovaním na aký účel sme požičané peniaze minuli. Tento fakt môžeme považovať za ich nevýhodu. Naopak, výhodou sú nižšie úroky oproti bezúčelovej pôžičke. Napr. pri pôžičke na auto dokladujete účel kúpnou zmluvou resp. faktúrou. Pri hypotéke to je kúpno-predajná zmluva na nehnuteľnosť. Pôžička na rekonštrukciu sa dokladuje bločkami a faktúrami napr. od opravy strechy, okien, kúpeľne, kuchynskej  linky atď.

Druhým delením pôžičiek je podľa založenia:

Pôžička s ručením nehnuteľnosťou:

Prakticky sa rozprávame o hypotéke (klasickej, nie americkej). Jedná sa o založenie nehnuteľnosti  napr. dom alebo byt v prospech veriteľa. Banka tak má istotu, že ak prestanete z nejakého dôvodu splácať pôžičku, môže vďaka založeniu nehnuteľnosť predať a nepríde o požičané peniaze. Ťarcha sa zapisuje do listu vlastníctva v katastri.

Pôžička bez ručenia

Pri tomto type sa rozprávame o spotrebných úveroch, kedy sú sumy značne nižšie ako pri hypotékach. Preto pri väčšine veriteľov nie je nutné ručiť. Pozor, neznamená to, že pôžičku nemusíte riadne splácať. Pri nesplácaní sa môžete dostať do registra neplatičov alebo do exekúcie.

Ako postupovať pri žiadosti o pôžičku

V prvom rade by sme mali vedieť na čo potrebujeme požičať a akú sumu peňazí chceme požičať. Určite by sme mali prehodnotiť účel pôžičky a jej nutnosť. Ak je už úver nutnosť a nemáme iné východisko treba zhodnotiť aká suma je nevyhnutne potrebná. Ďalej je potrebný výber veriteľa resp. poskytovateľa pôžičky. Bankové pôžičky (napr. SLSP, Cetelem) sú výhodnejšie z hľadiska výšky úrokov a poplatkov. Pre získanie pôžičky od banky však musí mať žiadateľ pomerne veľkú bonitu – stály príjem, nízke zadlženie, bez registra. Ak Vám banky žiadosť o pôžičku neschvália, ostáva sa obrátiť na nebankové inštitúcie(napr. Homecredit, Quatro). Tie nemajú až také vysoké nároky ako banky. Nevýhodou sú vyššie úroky. Podmienky pre konkrétne banky resp. nebankovky si dokážete zistiť online cez kalkulačku.

Preto je nutné prepočítať si celkové preplatenie a rozpočítať si to na mesačné splátky s následnou analýzou našich mesačných výdavkov. Ideálne je spočítať si všetky mesačné náklady na bývanie, stravu, energie, auto, oblečenie, atď. Nezabúdajte ani na rezervu, ktorá by mala byť tvorená každý mesiac v objeme aspoň 15% z príjmu.

Po finálnom zhodnotení  vašich finančných možností a celkovej sumy peňazí, ktoré chcete požičať a porovnaní výhodnosti konkrétnych poskytovateľov úverov ostáva osobná návšteva konkrétnej banky resp. nebankovky alebo zvolenie pohodlnejšieho spôsobu online cez internet. Pri tomto druhom spôsobe dokážete pôžičku získať rýchlo s tým, že peniaze máte na účte takmer ihneď. Po schválení žiadosti nasleduje podpis zmluvy. Zmluve venujte veľkú pozornosť a prečítajte si aj tzv. malé písmenká. Po podpísaní a načerpaní peňazí na účet ostáva už len splácať. Pri splácaní si dajte pozor na deň splatnosti a trvalý príkaz si pre istotu nastavte o dva až tri dni skôr, aby ste sa pri dlhšom trvaní transakcie nedostali do problému kvôli neskorej splátke.

Uzavretím zmluvy o pôžičku by sme sa mali stavať k splátkam zodpovedne. Pri meškaní so splátkami je možné dostať sa do nepríjemných problémov. A to buď dostať pokutu za omeškanie splátky alebo tým, že sa dostanete do registra dlžníkov resp. neplatičov. Alebo najhorší scenár pri pôžičke so založenou nehnuteľnosťou a síce, že prídete o založenú nehnuteľnosť.

Výber pôžičky a celkovej sumy si dvakrát premyslite. Nepožičiavajte si ani o euro viac ako potrebujete. Zamerajte sa nielen na výšku mesačnej splátky, ale aj na celkové náklady spojené s poskytnutím pôžičky RPMN.