Rady pre živnostníkov

Informácie a blog » Produktové novinky | Zákony a legislatíva

Rady pre živnostníkov

craft

1. Čo potrebujem na nákup stravných lístkov VAŠA Slovensko?

Stačí nám vaša objednávka stravných lístkov so základnými fakturačnými údajmi (IČO, DIČ, meno, adresa, spôsob doručenia) a stravné lístky vám obratom doručíme. Najvýhodnejšie je objednávku lístkov realizovať online.

2. Môžem si stravné lístky VAŠA Slovensko nakúpiť aj na dlhšie obdobie?

Áno, rozhodnutie je na vás. Odporúčame odber na rok, polrok alebo minimálne na kvartál, čím výrazne ušetríte čas potrebný na zabezpečenie stravných lístkov a aj finančné prostriedky.

3. Akú maximálnu sumu si môžem dať do nákladov?

Pre SZČO je jednoznačne najvýhodnejšie zakúpiť si stravné lístky v maximálne využiteľnej hodnote 4,50 €, ktorá je platná od 1. 12. 2016. Na základe zmeny zákona o dani z príjmov (od 1. 1. 2007) si môže SZČO dať do nákladov za každý odpracovaný deň celú hodnotu stravného lístka – v súčasnosti 4,50 €. Stravnými lístkami si tak môžete znížiť ročný základ dane o 1 111 € (pri odpracovaní 247 pracovných dní v roku 2017 x stravný lístok v hodnote 4,50 €).

4. Môžem si dať do nákladov aj manipulačný poplatok?

Áno, manipulačný poplatok je bežným výdavkom, ktorý si môžete započítať do nákladov.

5. Koľko stravných lístkov a v akej hodnote si môžem kúpiť na deň, z čoho mám pri tom vychádzať (pracovné dni…)?

Za každý odpracovaný deň má SZČO nárok na 1 stravný lístok v hodnote 4,50 €.

6. Ak pracujem v sobotu alebo v nedeľu, mám nárok na stravné lístky za tieto dni?

V prípade, že SZČO pracuje v sobotu alebo v nedeľu, má nárok na stravné lístky aj v týchto dňoch, ale musí vedieť preukázať správcovi dane, že skutočne pracoval (dodacím listom, faktúrou, účtenkou o nákupe materiálu, účtenkou vystavenou zákazníkovi a pod.). Nárok na stravné lístky máte za maximálne 6 odpracovaných dní v týždni.

7. Ako môžem zaplatiť za stravné lístky VAŠA Slovensko a ako si ich môžem prevziať?

Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom je objednať a zaplatiť stravné lístky online.

Objednávku môžete uskutočniť prostredníctvom emailu, faxu, SMS správy alebo telefonicky. Zvolíte si spôsob úhrady (bankovým prevodom, na dobierku, platobnou kartou alebo v hotovosti na vybranej pobočke).

Stravné lístky vám doručíme ako dobierku, cenný list poštou alebo si ich môžete osobne zakúpiť a prevziať na našich pobočkách.

8. Treba dokladovať použitie stravných lístkov v reštauráciách, napr. účtenkami?

Nie, v prípade zakúpenia stravných lístkov stačí predložiť faktúru – daňový doklad našej spoločnosti. Použitie stravných lístkov nie je potrebné ďalej dokladovať účtenkami.

9. Môže SZČO nakupovať stravné lístky pre seba na zmluvu, na ktorú nakupuje stravné lístky pre svojich zamestnancov?

Áno, iba zvýši počet objednávaných stravných lístkov o 1 osobu.

10. Ak má zamestnanec aj živnosť, má nárok na stravné lístky aj ako SZČO?

Nie. Ak je SZČO súčasne v pracovnom pomere, teda je zamestnancom a dostáva od svojho zamestnávateľa stravné lístky alebo má iným spôsobom zabezpečené stravovanie, potom už ako SZČO nemá nárok na stravné lístky.